tirebolu çayı
42 numaralı çay
tirebolu çay
orjinal

‘Eynesil’ olarak etiketlenmiş yazılar

Güneş gören çay buruk olur

Fabrikanın duvarlarına asılan ilanlarda üreticiyi hedef alan kısa ve net cümleler: “Ne satarsan onu içersin.”  “İçilen tadın çayı, satılan çayda saklıdır.” Çaykur’un bütün fabrikalarında görebileceğimiz bu ilanlardaki kafiye uyumu hoş; ama bizim aklımız 42 numarada. Nedir bu 42 numara? Kırk altı fabrikaya sahip Çaykur’un 42. fabrikası. Öyle esrarlı bir numara değil anlayacağınız. Fakat çayın özelliklerine gelince durum değişiyor. Bu fabrikaya işlenmek üzere gelen çay, Ordu’nun Perşembe ilçesi ve Trabzon’un Vakfıkebir ilçesi arasındaki bölgeden toplanıyor; ama toprak açısından en özellikli alan; Giresun’un Espiye ve Eynesil ilçeleri ki burada yalnızca çay değil fındık da güzel oluyor. Bu bölgenin Rize’den daha fazla güneş görmesi çaya tam da tiryakilerin sevdiği buruk tadı veriyor. Toprak, güneş ve elbette Karadeniz’in yüksek dağları. Tirebolu çayının güzelliği biraz da sahile yakın çaylıkların dağlara taşınmasında gizli. Ve işte tiryakiyi sevinçten ağlatacak detaylar: Yaş çayın filizleri makas değmeden elle toplanır ve Çaykur’un diğer fabrikalarındaki gibi stoklanmaz. O gün toplanan çay hemen ertesi gün işlenir. Elek gözüne göre yedi nevi çay üreten Çaykur’un 2. nevi ürünüdür. Bu ne demektir? İki numaralı elekten filizin yalnızca üst kısmı geçer ve bu ince kısım keyif çayı olarak bilinir. Mayıs ayının ilk sürgünlerinden üretilen Tirebolu çayı harmanlanmayan yani nevilerin birbirine karışmadığı tek üründür aynı zamanda. Çayla ilgili aslında bildiğimiz ama yetkili ağızlardan duyunca daha ciddiye aldığımız bazı gerçeklerden de söz etmek lâzım. Yabancı menşeli çayların ki buna Güneydoğu’da çok tüketilen ‘kaçak çay’ da dâhil, katkı maddeli olduğu söyleniyor. ‘Ama çay kıpkırmızı oluyor.” demeden önce bir düşünmek gerekiyor anlaşılan.

Tirebolu çayının yalnızca Giresun’da ve Çaykur’un Rize’deki reyonunda satılmasının üretim azlığıyla ilgisi yok. “En iyi ürünü biz üretir, biz tüketiriz.’ gibi imtiyazlı bir durumdan söz edilebilir. Neticede bu çay, Giresunlular ve Giresun’a yolu düşenler eliyle sadece yurtiçine değil Avrupa’ya kadar dağılıyor. Müdavimlerin izi internetteki forumlarda da sürülebilir pekâlâ ve oralarda, “42 numaradan başkasını tanımam.” yollu izahlara rastlanabilir; ama biz hazır Tirebolu’dayken kahveleri dolaşalım dedik. Çay ocağının başında duranlar iddialı; “On dakikada demi çıkar. Beş altı bardağı nasıl içtiğini anlamazsın. Dişleri de sarartmaz.” Kazıkbeli ve Çevre Yaylalar Derneği’nin ocağını işleten Nevzat Kadıoğlu meydan okuyor: “On beş, yirmi çeşit çay demlesinler. Hepsini yan yana koysunlar. 42 numarayı bir yudumda gözüm kapalı seçerim.” Müdavimler de çay değişince “Olmadı usta!” diyecek kadar tecrübeli. Her gün uğradığı cay ocağında sekiz-on bardak çay içen Zeki Ayten yakında Almanya yolcusu. Eli boş gider mi, sadece ev için değil komşular için de yanında en az altı kilo çay olmalı. Komşuların nereli olduğunu tahmin etmek zor değil. 42 numaradan başkasına yüz vermeyen Giresunlu tiryakiler.

Tirebolu 42 Çayı

Tirebolu 42 Çay Sanayi’nin, Tirebolu Yılgın bölgesindeki tesislerinde üretilen ve bölgede tadı ve kokusuyla farklı bir yeri olan ‘Tirebolu 42 Çay’ı Dünya’ya açılacak. Espiye ve Eynesil arasındaki bölgede üretilen çayın Rize’den daha fazla güneş görmesi nedeniyle aromasının daha iyi olduğu ileri sürülüyor. Tirebolu 42 çayı, ağırlıklı olarak bölgede tüketildiği için Türkiye genelinde fazla tanınmıyor.

Tirebolu 42 Çay Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Şahin, ürünlerini ilk önce Türkiye sonra da dünyaya tanıtmak için faaliyete geçti. Basın mensupları ile kahvaltıda buluşan Şahin, üretim ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Bölgede yetişen çayda hiçbir katkı maddesi bulunmadığını dile getiren Şahin, üretim ve istihdam alanında büyük bir atılımın içine girdiklerini söyledi. Espiye ve Eynesil arasındaki bölgede yalnızca fındığın değil, üretilen çayın da kaliteli olduğunu belirten Şahin, bölgenin Rize’den daha fazla güneş görmesinin çayın aromasından kaynaklandığını ifade etti.

Şahin, “Çay, yetiştiği coğrafyadaki iklimatolojik özellikleri hemen hissettiriyor. Tirebolu’nun bol güneşi ile kuvvetlenen çay aroması ve burukluğu, yörenin kendine has toprağında yetişen genç çay bitkilerinin filizlerinde doyuma ulaşıyor. Yüksek irtifada, denize bakan dik yamaçlarda yetişen yapraklar, toplanırken de işlenirken de geleneksel yöntemlere bağlı kalınarak kaliteden ödün vermeden özel olarak üretilip özenle paketleniyor.” dedi.

Şahin Tirebolu 42 Çay’ın, markalaşarak yalnızca Tirebolu’nun adını duyurmakla kalmadığını, istihdam adına da Tirebolu ekonomisine çok büyük katkı sağladıklarını söyledi. İstanbul başta olmak üzere Giresun, Trabzon, Çorum, Samsun, Tekirdağ ve Ankara’da açtığı reyonlarıyla, çay bahçeleriyle de istihdam alanları oluşturmaya devam ettiklerini söyleyen Şahin, “Tirebolu 42 Çay’ın vazgeçilmez kokusunu, damak tadını Ülkemizdeki tüm insanlara ulaştırmaya çalışıyoruz. Hizmet adına Türkiye’de her yörede yerimizi alacağız. Halkımıza bu çayın tadını tattıracağız. 2008’de Türkiye’nin doğal aroması en yüksek olan Tirebolu Çayı’nı üretmek adına ek yatırım yaptık. Üniversite laboratuvarlarında yapılan analizlerle de bilimsel olarak ortaya konan; Türkiye’nin en kaliteli çaylarından Tirebolu 42’nin yanısıra, yeni özgün ürünleriyle Tirebolu Çay Sanayiinin hedefi 2,5 yaprak çay’da dünya piyasalarının en büyüğü olmaktır. Tirebolu’da özdeşleşen ismimizi önce Türkiye’ye daha sonra Dünya’ya duyuracağız. Bunun için çalışmalarımız başladı ve tüm hızıyla devam ediyor.” dedi.

Bugün geldikleri noktada günlük 25 ton kapasiteli çay işleyen bir kuruluş olduklarını söyleyen Şahin, ziyarete katılan basın mensuplarına çay demlemenin püf noktalarını da izah etti. Şahin, “Çayınızı demlemek için kireçsiz su kullanınız. Her bardak için bir çay kaşığı Tirebolu 42 çayı koyunuz. Kaynamış suyu çayın üzerine ekleyip çayın 8-10 dakika demlenmesini bekleyiniz. Lezzetli bir çay için porselen demlik tercih ediniz.” tavsiyesinde bulundu.

tirebolu çayı Anasayfa | Çay Nasıl Demlenir | Onay Belgelerimiz | İletişim | Sipariş Ver |
Msm Anadolu Dağıtım Hizmetleri | Copyright © 2002-2013 Tüm Hakları Saklıdır.