tirebolu çayı
42 numaralı çay
tirebolu çay
orjinal

‘Tekirdağ’ olarak etiketlenmiş yazılar

Tirebolu 42 Çayı

Tirebolu 42 Çay Sanayi’nin, Tirebolu Yılgın bölgesindeki tesislerinde üretilen ve bölgede tadı ve kokusuyla farklı bir yeri olan ‘Tirebolu 42 Çay’ı Dünya’ya açılacak. Espiye ve Eynesil arasındaki bölgede üretilen çayın Rize’den daha fazla güneş görmesi nedeniyle aromasının daha iyi olduğu ileri sürülüyor. Tirebolu 42 çayı, ağırlıklı olarak bölgede tüketildiği için Türkiye genelinde fazla tanınmıyor.

Tirebolu 42 Çay Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Şahin, ürünlerini ilk önce Türkiye sonra da dünyaya tanıtmak için faaliyete geçti. Basın mensupları ile kahvaltıda buluşan Şahin, üretim ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Bölgede yetişen çayda hiçbir katkı maddesi bulunmadığını dile getiren Şahin, üretim ve istihdam alanında büyük bir atılımın içine girdiklerini söyledi. Espiye ve Eynesil arasındaki bölgede yalnızca fındığın değil, üretilen çayın da kaliteli olduğunu belirten Şahin, bölgenin Rize’den daha fazla güneş görmesinin çayın aromasından kaynaklandığını ifade etti.

Şahin, “Çay, yetiştiği coğrafyadaki iklimatolojik özellikleri hemen hissettiriyor. Tirebolu’nun bol güneşi ile kuvvetlenen çay aroması ve burukluğu, yörenin kendine has toprağında yetişen genç çay bitkilerinin filizlerinde doyuma ulaşıyor. Yüksek irtifada, denize bakan dik yamaçlarda yetişen yapraklar, toplanırken de işlenirken de geleneksel yöntemlere bağlı kalınarak kaliteden ödün vermeden özel olarak üretilip özenle paketleniyor.” dedi.

Şahin Tirebolu 42 Çay’ın, markalaşarak yalnızca Tirebolu’nun adını duyurmakla kalmadığını, istihdam adına da Tirebolu ekonomisine çok büyük katkı sağladıklarını söyledi. İstanbul başta olmak üzere Giresun, Trabzon, Çorum, Samsun, Tekirdağ ve Ankara’da açtığı reyonlarıyla, çay bahçeleriyle de istihdam alanları oluşturmaya devam ettiklerini söyleyen Şahin, “Tirebolu 42 Çay’ın vazgeçilmez kokusunu, damak tadını Ülkemizdeki tüm insanlara ulaştırmaya çalışıyoruz. Hizmet adına Türkiye’de her yörede yerimizi alacağız. Halkımıza bu çayın tadını tattıracağız. 2008’de Türkiye’nin doğal aroması en yüksek olan Tirebolu Çayı’nı üretmek adına ek yatırım yaptık. Üniversite laboratuvarlarında yapılan analizlerle de bilimsel olarak ortaya konan; Türkiye’nin en kaliteli çaylarından Tirebolu 42’nin yanısıra, yeni özgün ürünleriyle Tirebolu Çay Sanayiinin hedefi 2,5 yaprak çay’da dünya piyasalarının en büyüğü olmaktır. Tirebolu’da özdeşleşen ismimizi önce Türkiye’ye daha sonra Dünya’ya duyuracağız. Bunun için çalışmalarımız başladı ve tüm hızıyla devam ediyor.” dedi.

Bugün geldikleri noktada günlük 25 ton kapasiteli çay işleyen bir kuruluş olduklarını söyleyen Şahin, ziyarete katılan basın mensuplarına çay demlemenin püf noktalarını da izah etti. Şahin, “Çayınızı demlemek için kireçsiz su kullanınız. Her bardak için bir çay kaşığı Tirebolu 42 çayı koyunuz. Kaynamış suyu çayın üzerine ekleyip çayın 8-10 dakika demlenmesini bekleyiniz. Lezzetli bir çay için porselen demlik tercih ediniz.” tavsiyesinde bulundu.

tirebolu çayı Anasayfa | Çay Nasıl Demlenir | Onay Belgelerimiz | İletişim | Sipariş Ver |
Msm Anadolu Dağıtım Hizmetleri | Copyright © 2002-2013 Tüm Hakları Saklıdır.